Social Icons

Τρίτη, 9 Δεκεμβρίου 2014

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Ήττα με παράπονα... Πανηλειακός - Παναχαϊκή 2-4

Ένα τραγικό λάθος (ελπίζουμε να ήταν λάθος και όχι κάτι άλλο!!!) του διαιτητή Κοσικίδη (Αθηνών), στο 34ο λεπτό, στέρησε από τον Πανηλειακό την δυνατότητα να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα στον αγώνα με την Παναχαϊκή.
Το τελικό 4-2 υπέρ των Πατρινών, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού με την απόφαση του ο Κοσικίδης να δώσει ένα ανύπαρκτο πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η Παναχαϊκή και να αφήσει με 10 παίκτες τον Πανηλειακό (με την αποβολή του Μαζιώτη) στέρησε από τους «ερυθρόλευκους» την ευκαιρία να χαρούν αν όχι τη νίκη, τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι παίκτες της ηλειακής ομάδας, μετά το πέναλτι και το 1-1, κατέρρευσαν ψυχολογικά (άλλωστε πρόκειται για νέα παιδιά και τέτοιες αποφάσεις τα επηρεάζουν άμεσα) και έτσι το τελικό σκορ ήρθε σχεδόν φυσιολογικά.
Ακόμη και αν τιμωρηθεί για το διπλό μεγάλο λάθος του ο διαιτητής, η ζημιά στον Πανηλειακό έγινε, και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τώρα.
Το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον ο Πανηλειακός είναι να ηρεμήσει και να προετοιμαστεί για τα υπόλοιπα ματς και συγκεκριμένα γι’ αυτά με την Επισκοπή στο Ρέθυμνο και την Ερμιονίδα στον Πύργο, προκειμένου εκεί να … ρεφάρει και να μην μείνει στον 1 βαθμό, που πήρε στην πρεμιέρα.
Και κατόπιν με τις μεταγραφές που πρέπει να γίνουν και θα είναι πολλές, να διεκδικήσει στην εξέλιξη του πρωταθλήματος, τουλάχιστον την είσοδο στα πλει άουτ.

Ο αγώνας με μια ματιά
Η Παναχαϊκή με την 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της μπήκε σε τροχιά πλέι οφ, άσχετα αν σε αυτό βοήθησε στα μέγιστα και ο διαιτητής.
Οι Ηλείοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και μόλις στο 1ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ, όταν ο Τσίτας με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα.
Μετά το τέρμα του Τσίτα οι «κοκκινόμαυροι» πήραν μια ανούσια πρωτοβουλία και δεν απείλησαν ιδιαιτέρα την εστία του Πανηλειακού, έως την φάση του 34' που κέρδισαν το ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά και την αποβολή του Μαζιώτη. Την απόφαση αυτή του Κοσικίδη την αμφισβήτησαν έντονα οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι θεωρούν – και με το δίκιο τους - ότι ο Αθηναίος ρέφερι τους καταδίκασε.
Με αριθμητικό μειονέκτημα και χωρίς λύσεις στον πάγκο ήταν μοιραίο να «λυγίσει» ο Πανηλειακός. Ο Ντα Κόστα ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ στο 45' ο Στεργίδης έδωσε το προβάδισμα στην πατρινή ομάδα. Ακολούθησαν τέρματα από τους Μπαλού (49'), Πατινιώτη (61'), με τον Τσίτα να μειώνει σε 2-4 στο 74'.
Το δυσάρεστο, βέβαια, για τους γηπεδούχους ήταν ότι έχασαν για το προσεχές ματς εκτός του Μαζιώτη και τον Χατζόγλου που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα οι λύσεις να λιγοστέψουν για τον Ηλία Φυντάνη. Μια αποβολή τουλάχιστον αυστηρή.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Γκίνης, Γραικός, Αρμένης, Χατζόγλου, Μπαξεβάνος, Γεωργόπουλος (88' Κυριακάκης), Μαζιώτης, Εμμανουήλ, Τσίτας, Μπουντόπουλος, Πούρνος (84' Κωτάτης).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Κάργας, Άλμπι, Πατινιώτης, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Ντα Κόστα (64' Αναστασόπουλος), Χαρτσιάς (84' Κοντοχρήστος), Μαρουκάκης, Στεργίδης, Ασίγκμπα (59' Χούσα).